Adam Maria Piasecki - patriota, prezes, budowniczy

Adam Maria Piasecki - patriota, prezes, budowniczy

Adam Maria Piasecki - patriota, prezes, budowniczy

mężczyźni w garniturach na starej czarno-białej  fotografii, jeden z nich to Adam Maria Piasecki
wniosek na odznaczenie orderem Virtuti Militari
artykuł z gazety - pożegnanie Piaseckiego w Białymstoku
fragment artykułu z gazety o prezesie Piaseckim
fragment artykułu z gazety Kurier codzienny o prezesie Piaseckim
Piasecki - Krzyż Niepodległości
Piasecki - Krzyż Niepodległości
  • Adam Maria Piasecki w okresie dwudziestolecia międzywojennego stał na czele Izby Skarbowej w Białymstoku.
  • Zapamiętany jako bohater wojenny i wybitny urzędnik pozostawił po sobie trwały ślad w historii i rozwoju miasta Białegostoku.
  • Historia Adama Marii Piaseckiego to kolejna część naszego cyklu „Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS".

Adam Maria Piasecki vel Adam Maria Smołucha urodził się 12 września 1897 roku w Samborze (obecnie Ukraina). W latach 1914-1917 służył w Legionach Polskich, a następnie w Polskiej Organizacji Wojskowej i Wojsku Polskim. Aktywnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Ukończył prestiżową Wyższą Szkołę Wojenną w Warszawie, gdzie uzyskał stopień kapitana dyplomowanego Wojska Polskiego. Za swoje zasługi i bohaterstwo został wielokrotnie odznaczony, m.in. trzykrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.

Po uzyskaniu tytułu doktora prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie swoją cywilną karierę początkowo związał z administracją skarbową we lwowskiej izbie skarbowej, a w latach 1932 – 1936 pełnił już funkcję prezesa Izby Skarbowej w Białymstoku. W trakcie niespełna czterech lat urzędowania udowodnił, że był sprawnym zarządcą administracji skarbowej o czym regionalna prasa pisała: „pozyskał sympatię szerokich rzesz społeczeństwa (…) dążył zawsze do uzgodnienia interesów Państwa z interesami obywateli. Nie był typem działacza na papierze tzw. malowanym prezesem, bo na każdym odcinku powierzonej Mu pracy potrafił nad podziw każdą organizację wyżej dźwignąć".

Lokalnej społeczności ówczesnego województwa białostockiego dał się  poznać jako aktywny działacz społeczny –  w pewnym sensie człowiek instytucja. Był prezesem III okręgu Związku Strzeleckiego, przewodniczył także Związkowi Legionistów w Białymstoku oraz okręgowej strukturze Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Do jego imponujących dokonań należała budowa Przystani Wodnej w Augustowie oraz monumentalnego Domu Strzelca w Grodnie. Uroczyste otwarcie tego drugiego obiektu w 1936 roku stało się wydarzeniem historycznym, uświetnionym obecnością samego Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Budynek ten to również jeden z najciekawszych przykładów awangardowego modernizmu w polskiej architekturze lat 30-tych XX w.

Po zakończeniu pracy w Białymstoku, 17 listopada 1936 roku dr Adam Piasecki objął stanowisko prezesa Izby Skarbowej w Nowogródku. Wybuch II wojny światowej zastał go w Warszawie, gdzie zaangażował się w działalność konspiracyjną w Armii Krajowej pod pseudonimami „Iskra" i „Marian". Aktywnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, walcząc na Śródmieściu i Czerniakowie.

Zmarł 24 kwietnia 1982 roku w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Bródnowskim.

Zobacz inne historie w ramach wystawy Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS
#HistoriaPodlaskiejKAS

Obserwuj nas w serwisie X